ایران بهترین کشور عضو در منطقه آسیا و اقیانوسیه در هدایت برنامه آموزش ۲۰۳۰ یونسکو

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: براساس نامه رسمی سازمان یونسکو، ایران به‌عنوان بهترین کشور عضو در منطقه آسیا و اقیانوسیه در هدایت برنامه آموزش ۲۰۳۰ یونسکو در سطح ملی معرفی شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سعدالله نصیری قیداری در نشست شورای اجرایی کمیسیون ملی یونسکو که امروز در دفتر وزیر علوم برگزار شد،اظهار داشت: طبق نامه‌ای که از سوی دبیرخانه سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو رسیده،کمیسیون ملی یونسکو در ایران به‌عنوان بهترین کشور عضو در منطقه آسیا و اقیانوسیه در هدایت برنامه آموزش ۲۰۳۰ یونسکو در سطح ملی معرفی شده است.
وی با اشاره به اینکه اجرای برنامه “دستورکار ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار و چارچوب عمل آموزش ۲۰۳۰ “به هماهنگی فرابخشی و همکاری همه دستگاههای اجرایی نیاز دارد تاکید کرد: کمیسیون ملی یونسکو در ایران مسئولیت ایجاد هماهنگی در سطح ملی را برای اجرای این سند برعهده دارد و به زودی ترجمه این اسناد به شکل کتاب منتشر می شود.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: طبق پیگیری‌های کمیسیون ملی یونسکو در ایران، جمهوری اسلامی ایران به همراه هند و مالزی موفق شد در کمیته تدوین “کنوانسیون جهانی تائید و به رسمیت شناختن صلاحیت‌های تحصیلی آموزش عالی” عضویت یابد. که در این زمینه هماهنگی‌های لازم با وزرات علوم، تحقیقات وفناوری، وزارت امور خارجه و یونسکو در حال انجام است.
دکتر نصیری قیداری افزود: در اولین جلسه این کمیته، جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول تهیه دیباچه کنوانسیون برگزیده شد و کمیسیون ملی یونسکو در این خصوص هماهنگی لازم را با واحدهای ذیربط وزارت علوم و نماینده ایران انجام داد و طی جلسات مشترک، دیباچه کنوانسیون نهایی و به یونسکو ارائه شد.
وی در ادامه به تشریح اقدامات اخیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران و برنامه های پیش روی آن پرداخت و گفت: انتشارات این کمیسیون فعالیت جدی خودرا آغاز کرده است و ماموریت چاپ و انتشار کتاب را برای معرفی میراث طبیعی و فرهنگی، آداب و سنت‌های ملی، مفاخر علمی و فرهنگی ایران برعهده دارد و از سر گیری ترجمه ماهنامه پیام یونسکو و انتشار الکترونیکی آنکه علاقمندان و مخاطبان بسیاری در جامعه دارد و به بیست و هفت زبان منتشر می‌شود و مجموعه‌ای ارزشمند درباره علم، فرهنگ و تمدن، هنر، سیاست، طبیعت و سبک زندگی مردم جهان ارائه می‌دهد، از فعالیت های مهم این بخش در دوره جدیداست.
دکتر نصیری قیداری پیگیری ثبت ژئوپارک قشم به منظور ایجاد مرکز منطقه‌ای ژئوپارک در ایران و همکاری برای ارزیابی نهایی از طرف یونسکو و جلب موافقت یونسکو به منظور انجام مطالعات امکان سنجی مرکز منطقه‌ای مرکز علوم پایه مرتبط با سلامت و تغذیه انسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را از اقدامات مهم کمیسیون ملی یونسکو در ایران در در شش ماه اخیر نام برد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران از راه اندازی وب سایت جدید این کمیسیون با محتوای غنی و مفید خبر داد و گفت: در وب سایت جدید این کمیسیون در کنار بخش فارسی ، بخش زبان انگلیسی نیز فعال شده است و تمامی اخبار، رویدادها، اسناد ، میراث فرهنگی جهانی ایران به صورت به روز در اختیار مخاطبان داخلی و خارجی قرار دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *